Úsporněji už to nejde, ušetřete až 80 % nákladů

Tepelná čerpadla a fotovoltaické panely se řadí mezi stále oblíbenější zdroje energie. Zdaleka nejvyšší úsporu lidé získají právě kombinací obou zařízení.

Nejvíce peněz ušetří v případě, kdy přecházejí na tepelné čerpadlo z elektrokotle. V takové situaci mohou získat až osmdesát procent nákladů zpět. S programem Nová zelená úsporám mohou zájemci získat zvýhodněnou dotaci na pořízení obou zařízení, a to až 315 tisíc korun.

Tato suma se dělí mezi několik částek, 100 tisíc pro tepelné čerpadlo (topení + TUV), 200 tisíc pro fotovoltaiku. V případě splnění všech požadavků mohou lidé získat ještě 5 tisíc korun navrch za projekt a 10 tisíc za kombinaci dvou energeticky úsporných podoblastí.

Důležitým faktorem přechodu vytápění na tepelné čerpadlo je původní způsob vytápění. Každopádně ale platí, že kombinace obou systémů ušetří víc, než když budete mít jen jeden nebo druhý systém.

Kombinace s fotovoltaikou v největší míře ušetří při přechodu z elektrokotle, uvádí se až osmdesát procent nákladů. Méně je to pak při přechodu z kondenzačního plynového kotle, kolem padesáti procent. Konkrétní úspora finančních nákladů se zásadním způsobem odvíjí od způsobu vytápění, který uživatelé používali ještě před přechodem na tepelné čerpadlo.

Jiný výkon bude potřebovat novostavba, jiný starší dům či dům po rekonstrukci. Platí, že výkon tepelného čerpadla by měl být optimálně dimenzovaný na šedesát až osmdesát procent tepelné ztráty domu.

Podle expertů je zřejmé, že o tento způsob výroby energie bude zájem i v budoucnu. Situace se ale může zkomplikovat kvůli požadavku stavebních úřadů na energetickou třídu domu A až D, který bude nově požadován u výměny za plynový kotel či elektrokotel. Nároky na ekologická řešení staveb jsou stále přísnější. Legislativní nařízení a limity požadují po stavebnících, aby využívali alternativní zdroje tepla a elektřiny a moderní technologie.

 Důvodů, proč zvážit přechod na obnovitelné zdroje je mnoho – energetická soběstačnost, ekologie nebo nízké provozní náklady. Tepelná čerpadla představují ekologickou variantu vytápění, protože zhruba dvě třetiny energie odebírají z okolního prostředí, například vzduchu, země nebo vody. Dosahují tak nejnižších emisí oxidu uhličitého ze všech otopných systémů.

Poměrně značnou míru nejistoty představuje návratnost. Přesně určit za kolik let se vstupní investice uživatelům vrátí, zatím není možné, pořizovací cena tepelného čerpadla i fotovoltaiky je totiž závislá na energetické náročnosti objektu. Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla se přesto v současnosti zdá být nejúspornější volbou.

Mám zájem o nezávaznou nabídku

Další novinky

Workshopy, produkty, setkání! Veletrh For Arch 2023

Workshopy, produkty, setkání! Veletrh For Arch 2023

Od 19. - 23. 9. 2023 se připravte na pět dní plných inovace, inspirace a interakce. Přijďte nás navštívit na veletrh FOR ARCH 2023
ENBRA blok – betonová konstrukce pro fotovoltaické panely

ENBRA blok – betonová konstrukce pro fotovoltaické panely

Rychlá neinvazivní instalace fotovoltaických panelů na ploché střechy je nyní mnohem snadnější, díky využití našich betonových ENBRA bloků.